preloader
Atgal į viršų

Ukmergė

Ukmergė

Ukmergė – tai vienas iš seniausių Lietuvos miestų pirmą kartą paminėtas 1333 m. Hermanni de Wartberge‘s Livonijos kronikoje. Miesto centre stūkso piliakalnis, kurio viršuje kadaise stovėjo pilis, kurios papėdėje ėmė kurtis gyvenvietė, vėliau virtusi miestu. Senuosiuose rašytiniuose šaltiniuose minimas miesto vardas minimas kaip Vilkmergė ir tik prieš šimtmetį jis pervadintas Ukmerge.

Legenda byloja, kad tamsiuose šių vietų miškuose kadaise gyvenusi žynė, žmonių vadinta Vilkmerge (vilko merga).

Kartą tuose miškuose medžiojęs kunigaikščio Dausprungo sūnus Tautvilas, kuriam pristigę strėlių, o jį tuomet užpuolę vilkai. Nuo pražūties jį ir išgelbėjo toji žynė – graži mergelė, sutramdžiusi ir nuvijusi plėšriuosius vilkus. Dausprungas pastatęs prie Šventosios pilį ir žynės garbei pavadinęs Vilkmerge. Taip miesto vardas liaudyje siejamas su žodžių junginiu vilko merga, kuriai Užupyje pastatytas paminklas.

Garsus britų istorikas C. Rowell’as teigia, jog pati garsiausia karališkoji Lietuvos dinastija kilo iš Vilkilailos (XIII a. kunigaikščio) ir taip pat prasidėjo Ukmergėje. Gediminaičių simbolis – Gediminaičių stulpai, kuris yra vienas svarbiausių Lietuvos valstybingumo simbolių, buvo sukurtas pagal Ukmergės pilies, kuri kadaise stovėjo ant Ukmergės piliakalnio, vartus.

Ukmergės miestas yra kupinas įstabių turistinių vietovių bei lankytinų objektų. Ukmergės rajonas – turtingą istorinę praeitį ir perspektyvią ateitį turintis Lietuvos regionas – apsuptas ežerais, miškais, jaukiais kaimeliais, piliakalniais, išlikusiomis dvarų sodybomis, išsiskiriančiu gamtovaizdžiu, per kurį lyg mėlynas kaspinas teka Šventoji. Ukmergiečiai, įvertindami turimą padėtį – istoriškai susiformavusiu administraciniu centru – didžiausia Lietuvos kelių kryžkele, palankia geografine padėtimi, žmogiškaisiais resursais, išvystyta infrastruktūra, aktyvia visuomeninių organizacijų veikla, siekia išvystyti Ukmergės rajoną taip, kad jis taptų patraukliu gyventi istoriniu – kultūriniu centru ir galėtų konkuruoti su kitais Lietuvos regionais ekonominiame, socialiniame ir turistiniame gyvenime.

Per rajoną teka Šventoji su savo intakais Armona ir Siesartimi. Rajone daugiau nei 150 kultūros paminklų.Vienos iš lankomiausių Ukmergės miesto ir rajono vietų yra Ukmergės mieste stovintis piliakalnis. Taip pat gausiai lankomas Ukmergės miesto senamiestis, kuris yra laikomas vienu iš seniausių Lietuvoje. Ukmergės senamiestyje yra daugybė lankytinų puikiai restauruotų objektų.Ukmergės senamiestyje yra daug puikiai išlaikytų pastatų priklausiusių žydams.Taip pat negalima nepaminėti ir Ukmergės bažnyčių, aplinkiniuose rajonuose esančių įspūdingą istorinę praeitį turinčių dvarų, išskirtinio Veprių kraterio ir daug kitų lankytinų objektų, kurių su kiekviena diena galima atrasti vis daugiau.