preloader
Atgal į viršų

Marijampolė

Marijampolė

Marijampolė – 2018 metų Lietuvos kultūros sostine. Miestui tai išskirtiniai metai, per kuriuos bus atskleisti laiko neišdildyti miesto istorijos puslapiai, asmenybės, palikusios pėdsakus šalies kultūriniame, politiniame, visuomeniniame šalies gyvenime, miesto augimo, kultūrinių tradicijų pokyčiai per dešimtmečius, kultūrų įvairovė ir permainingi istorijos vingiai, besikeičianti erdvė ir žmonės. Mieste bus gausu koncertų, meno parodų, renginių.

Marijampolė yra septintas pagal dydį miestas Lietuvoje. Kiekvienas lietuvis žino, jog Marijampolė – neoficiali Suvalkijos sostinė. Labiausiai miestas atpažįstamas dėl čia gyvenusių garsių istorinių asmenybių, prisidėjusių prie Lietuvos nepriklausomybės kūrimo ir jos žinomumo pasaulyje. Šiandien Marijampolė žinoma dėl pasaulinio garso dainininkės Violetos Urmanos, kuri čia praleido visą vaikystę, taip pat – dėl futbolo, kunigų Marijonų vienuolijos ir itin išskirtinės vietinių gyventojų tarmės.

Į nuošalesnę vietą prie Šešupės atsikraustė grafo G. Butlerio giminė, kuri 1717 m. netoli kaimo įkūrė Kvietiškio dvarą ir tapo miestelio įkūrimo iniciatoriumi. Grafui Pašešupio vardas nepatiko, todėl jį pervadino Starapole (minima nuo 1736 m.). Besikuriant Starapolei netoliese ėmė augti kitas miestelis (nuo 1756 m. minimas kaip Marijampolė), kurį pastačiusi bažnyčią įkūrė grafienė P. Butlerienė. 1750 m. Grafienė P. Butlerienė iš marijonų vienuolyno išrūpino Starapolei kunigą ir tarp Šešupės bei Jevonio upių pastatė vienuolyną su bažnyčia. XVIII a. bažnytkaimis išaugo į prekybinį miestelį.

1758 m. grafienė P. Ščiukaitė-Butlerienė pasirašė oficialų vienuolyno fundacijos aktą; netrukus buvo pastatytas vienuolynas. Buvo sudaryta bažnytinė jurisdika, nurodytos jos ribos: iš vienos pusės teritoriją skalauja Šešupė, iš kitos – nuo miesto malūno iki bravorų – Jevonio upelis, kuris įteka į Šešupę. Anksčiau buvęs Pašešupio kaimas, vėliau Starapolė, fundacijos akte jau vadinamas Marijampolės vardu. Kadangi miesto atsiradimui ir augimui lemiamą įtaką turėjo Marijonų vienuolynas, miesto vardas ir kildinamas iš marijonų. 1792 m. vasario 23 d. Lenkijos karalius Lietuvos Didysis kunigaikštis Stanislovas Augustas Poniatovskis suteikė Marijampolei Magdeburgo savivaldos teisių privilegiją ir herbą. Marijampolė realiai tapo miestu bei svarbiu prekybiniu Užnemunės centru.

Marijampolės miestas tampa tarptautiniu traukos objektu. Jame daug žalumos, miestas pilnas gyvybės, lankomi objektai išsidėstę taip, kad juos galima aplankyti pėsčiomis ir tam visai nereikalingas automobilis. Kasmet miestas pilnas kultūros ir renginių. Čia vyksta tarptautinio lygio koncertai po atviru dangumi: parkuose, skveruose, aikštėse… Muzikos mylėtojai buriasi į Šv. Jurgio meno sezono koncertus, “Music park” Marijampolė koncertus, kuriuose skamba muzika nuo jazzo iki klasikos stilių. Taip pat, mieste kasmet vyksta išskirtinis tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje medinių pučiamųjų instrumentų festivalis “Medynės”, kuriame dalyvauja žymiausi pasaulio muzikantai.

Mieste gausu meno objektų. Išskirtinė žydų kultūros palikimo sinagoga, kurioje įrengta Beatričės Kleizaitės – Vasaris meno galerija. Taip pat, jau 4 metus vykstantis tarptautinis gatvės meno simpoziumas “Malonny”, kurio metu atvykę menininkai iš Niujorko, Londono ir kitų šalių, piešia ant pastatų sienų ir grąžina mūsų miestą. Jau turime 12 piešinių, o 2018 metais, 5-ojo jubiliejinio projekto metu mieste atsiras dar 5 nauji piešiniai. Šio projekto dėka mūsų miestas nušvito įvairiomis spalvomis. Menininko Ray Bartkus ir Niujorko šviesos dizainerio Kacper Dolatowski sukurta inovatyvi šviesos instaliacija atgaivino Marijampolės centre esančia J. Basanavičiaus aikštę. Šis kūrinys pagyvina ne tik čia vykstančius renginius, bet ir sukuria išskirtinę ir jaukią atmosferą kiekvieną vakarą. Šio projekto prezidentas Ray Bartkus.