preloader
Atgal į viršų

Kretinga

Kretinga

Seną Kretingos krašto istoriją mena piliakalniai, ant kurių stovėjo kuršių pilys, XIII amžiuje sudegintos kryžiuočių. Patys įspūdingiausi ir įdomiausi yra Ėgliškių (Kretingos piliavietė), Senosios Įpilties, Imbarės, Kartenos, Negarbos piliakalniai. Greta piliakalnių buvo senovės gyvenvietės, alkvietės, kapinynai, kuriuose randama vertingų archeologinių radinių.

Ekskursijos Kretingoje

Tradiciškai aiškinama, kad Kretingos vardas kilęs nuo žodžio „kratyti“. Esą, šiame pajūrio krašte niekada netrūko akmenų, kuriais senovėje taisė kelius, grindė miesto gatves ir turgaus aikštę. Miesto grindiniais į bažnyčią ar turgų vežimais dardančius valstiečius smarkiai kratydavę, dėl to jie miestą ir praminė Kretinga, t. y. vieta, kurioje krato. Pasak vieno padavimo, žemaitis brička vežė prie jūros gražuolę žmoną Ingą. Per akmenis dardėdami ratai labai kratė, todėl ji šaukė: „Kret, kret, kret!“ Vyras vis jos klausė: „A kret, Inga?“ Tai nugirdę žmonės gražuolės garbei miestą pavadino Kretinga. Legendiniu miesto įkūrėju laikomas gotų karalius Armonas, IV amžiuje po Kristaus atsikėlęs į Kretingos apylinkes ir jam patikusioje vietovėje pastatęs Grutingos pilį.

Kretingos mieste, garsėjančiame kaip mažasis Lietuvos Vatikanas, yra 5 vienuolynai. Vienuolių misija – glaudžiai bendrauti su žmonėmis ir jiems suteikti dvasinę pagalbą gyvenimo kelyje. Norintieji gali susipažinti su vienuolijų veikla, misija, pasigrožėti pranciškonų bažnyčia.

Garbingą šio krašto istoriją vaizdingai iliustruoja Kretingos muziejaus eksponatai. Čia sukauptos vertingos vaizduojamosios ir taikomosios dailės kolekcijos, dokumentai, ikonografijos medžiaga, archeologiniai radiniai. Įstiklintoje oranžerijoje – Žiemos sode – visais metų laikais žaliuoja egzotiški įvairių kraštų augalai. Dvarą supa mišraus stiliaus parkas, kurį 2002 m. papuošė astronominis kalendorius su saulės laikrodžiu.

Trokšti išgirsti, kaip žemė skęsta paukščių čiulbesy, keliauti per kvepiančius miškus, stabtelėti prie gamtos ir kultūros paminklų? Leiskis į kelionę po Kretingos rajoną. Čia Tave pasitiks Tekančios Saulės šalies meistrų kuriamas japoniškas sodas, susipažinti su baltų kultūra pakvies Baltų mitologijos parkas, pasigėrėti unikaliu moderniojo, sakralinio ir mistinio meno muziejumi po atviru dangumi galėsi Orvidų sodyboje.

Nori patirti gamtos pulsavimą? Pasinerk į vandens pramogas Minijos, Akmenos upėse. Nuotykių išsiilgę turistai žavėsis nuostabia gamta, mėgausis srauniu vandeniu, gėrėsis unikaliais gamtos ir kultūros paminklais. Vaizdingai atrodo platus Minijos intako Salanto slėnis su įspūdingomis kilpomis suraizgyta upės vaga. Čia įkurtas Salantų regioninis parkas, įrengtos atokvėpio vietos. Plaukimas baidarėmis, stovyklavimas gamtoje – tai pats geriausias poilsis ir jėgų atgavimo būdas.